Microsofts sofabordscomputer kommer til Danmark

Til sommer kan Microsoft Surface-computeren købes i Danmark. Prisen gør dog ikke computeren relevant for Hr. og Fru Danmark.

Siden 2001 har Microsoft arbejdet med idéen om at gøre computere mere simple og sociale. Det skete først under kodeordet Milan og siden under det endelig produktnavn Surface.

Sidste år kunne amerikanere så købe sig en Surface-computer. Samme mulighed får danskerne til sommer.

Microsoft Surface
er i korte træk en kombination af hardware og software begge udviklet og solgt af Microsoft. Computeren har form som et sofabord (se billedet) og betjeningen sker udelukkende via berøringer på den 30 tommer store bordplade. Kameraer i kassen kan registrere op til 52 berøringer af gangen. Ud over at kunne registrere fingertryk, så kan computeren også registrere objekter, der er forsynet med såkaldte tags.

I USA er det primært hoteller og casinoer, der har investeret i Surface. Har bruges de til underholdning og musik.
I Danmark bliver det heller ikke fra hylderne i supermarkederne, at Surface skal sælges. Her i landet bliver det også større virksomheder, der kommer til at investere i kassen. Den koster nemlig 12.000 dollar (70.000 DKK) og en dansk pris kommer også til at ligge i den størrelsesorden.
Desuden udgør Surface fra fødsel kun en tom platform. Det vil sige, at der skal udvikles specifikke programmer til de kunder, der investerer i teknologien. Det sker i .Net-verdenen.

På sigt kan der blive tale om, at Surface sniger sig ind på mindre markeder. På udviklingsniveau arbejdes der med en version, som kan sælges for helt ned til 1400 dollar.

Ifølge Microsoft Danmark har flere danske virksomheder vist interesse for produktet og der arbejdes i øjeblikket på specifikke programmer til disse kunder, som dog stadig er hemmelige.

Indtil videre er Surface ikke udpeget til at blive et guldæg for Microsoft. Men på sigt er der store ambitioner for bord-platformen.

»Surface i sig selv er ikke noget, vi har salgsmål på, og der er ingen profit indregnet for os her lokalt på de første løsninger, vi forventer at se i det danske marked.
Da hardwaren i sig selv jo er oppe i et niveau, hvor ikke alle kan være med, har jeg sat mig et personligt mål, om at det vil være en succes, hvis vi i 2009 ser 10 enheder rundt omkring i Danmark,« siger Ole Kjeldsen, der er direktør i Platform & Udviklere hos Microsoft.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS