Symantec: Spammere faldbyder notebooks og kopiure

Bærbare computere, kopiure og HDTV topper listen over spammernes favorit-produkter i den sidste måned.

Den månedlige spam-rapport fra Symantec fortæller at der er sket en stigning i mængden af spam op til jul. Spam udgør i øjeblikket 71 procent af al e-mail trafik og procentsatsen ventes at stige endnu mere i den kommende tid.

Symantec har samtidig offentliggjort en liste over de 12 produkter, der ofte tilbydes i spam-mails. Her ligger bærbare computere og kopiure i toppen, men også HDTV, potenspiller og mp3-afspillere er blandt spammernes favoritprodukter.

Der er også registreret de første eksempler på spam i forbindelse med de kommende Olympiske Lege næste år i Beijing. Og spammerne forsøger at udnytte juletiden ved at maskere deres mails som julehilsner eller tilbud om gavekort fra kendte butikker.

Symantec har desuden blokeret omkring 35 millioner tomme e-mails sendt af spammere for at finde gyldige e-mail adresser til spam-lister.

Et blik tilbage på året der gik viser, at der pludselig skete en voldsom stigning i mængden af billedspam, som herefter svandt ind igen - sikkert fordi spam-filtrene blev opdateret, så de kunne stoppe denne form for mails. Det samme er tilfældet med spam, der indeholder vedhæftede filer.

Der er også sket en kontinuerlig stigning i antallet af spam-mails, der forsøger at drive aktiekursen for virksomheder kunstigt i vejret.

Symantec konstaterer at våbenkapløbet på spam-området fortsætter - spammerne er blevet mere avancerede og sofistikerede, og det samme gælder producenterne af spam-filtre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere