ATI skal levere grafikken til den næste Xbox

Microsoft har vraget Nvidia som grafikleverandør. Den næste genration af Xbox spillekonsollen vil være udstyret med en grafikchip fra konkurrenten ATI.

Nvidia får ikke lov til at levere grafikchippen til den næste generation af Microsofts Xbox spillekonsol, som forventes på markedet i slutningen af 2005. Det skal i stedet Nvidias største konkurrent ATI. Beslutningen grunder dog ikke i utilfredshed med Nvidias grafikchip - ifølge Reuters kunne Nvidia og Microsoft ikke blive enige om de økonomiske betingelser.

»Vi så på Xbox projektet, som vi ser på en hvilken som helst anden ordre. Hvis vi skal engagere os, skal de økonomiske rammer være tilfredsstillende for begge parter, og det var ikke muligt at nå til enighed i dette tilfælde,« siger Nvidias Derek Perez til Reuters.

Xbox antages at have stået for op mod 20 pct. af Nvidias omsætning de sidste to år.

Analytikere ser meddelelsen som et tegn på at ATI er ved at vinde krigen mod Nvidia. På baggrund af aftalen med Microsoft steg værdien af ATI's aktier på Nasdaq med ikke mindre end 13 pct. - den højeste værdi siden marts 2002. Samtidig faldt værdien af Nvidias aktier med 3,5 pct..

De konkrete vilkår for aftalen er ikke offentliggjort. Men der er tale om en royalty-ordning med en forskudsbetaling, der skal dække udviklingsomkostningerne.

ATI producerer allerede grafikken til Nintendos Gamecube spillekonsol.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere