Tager iPhone 4 gule billeder?

Enkelte amerikanske iPhone-ejere fortæller, at telefonen tager dårlige billeder.

Artikel top billede

Billedet over artiklen stammer fra amerikanske Macworld og illustrerer, hvad enkelte ejere af iPhone 4 oplever: Mystiske farver på de billeder, som de har taget med deres nye Apple-telefon.

Så længe man har telefonen med uden for i solskin, er der ikke nogen problemer med farven på billederne. Men så snart man træder indenfor, eller hvis der er svagere belysning, så dukker problemer i nogle tilfælde op og gør billederne gule. Misfarvningen kommer både, hvis den nye flash-lampe er tændt eller ej.
Det amerikanske magasin Cnet har også forsøgt at lave testen, men får ikke det samme resultat. Her ser billederne fra 5-megapixel-kameraet helt normale ud.

Men ovre på Macworld fastholder man, at problem er reelt for nogle brugere. I Macworlds-forsøg kan man se fire ens motiver fotograferet med forskellige typer iPhones og et spejlreflekskamera. På billedet fra iPhone 4 er det tydeligt, at telefonens hvidbalance er galt afmarcheret.

Spørgsmålet er nu, om problemet kan løses med en softwareopdatering, eller om det hænger sammen med en fejl på nogle kameraer.
Generelt venter mange iPhone 4-ejere på en softwareopdatering fra Apple. Nogle brugere har oplevet fejl i synkroniseringen af Exhange-konti, og senest har Apple selv udtalt, at der er en fejl i den udregning, som viser, hvor god dækningen er. Fejlen bliver ifølge Apple lappet med en softwareopdatering.

Apple har indtil videre til gengæld afvist påstanden om, at der skulle være problemer med antennedesignet, hvilket en dansk forsker ellers mener. Apple har blot udtalt, at der er nogle måder, der er uhensigtsmæssigt dårligt at holde telefonen på, men at en formindsket signalstyrke i de situationer ikke kun gælder iPhones men også andre telefoner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos