Kindle er allerede udsolgt

Det nye e-bogs-læseapparat Kindle er allerede udsolgt hos Amazon. Det vides dog ikke, hvor mange eksemplarer Amazon rent faktisk har solgt.

Amazon startede salget af den nye mobile enhed Kindle i mandags, og nu er den allerede udsolgt - trods en pris på 400 dollar eller omkring 2.000 kroner. Det tyder på, at efterspørgslen har været større end ventet. Amazon har dog ikke offentliggjort konkrete tal for, hvor mange eksemplarer der er solgt, så det er svært at vurdere, om Kindle rent faktisk kan betegnes som en succes.

Der skulle være flere enheder på lager fra den 7. december, lover Amazon, som indtil videre kun sælger Kindle i USA. Det er ikke oplyst hvornår Kindle kan købes i andre lande.

Den mobile enhed bruger en s/h-skærm fra E-Ink og har plads til omkring 200 e-bøger. Batterierne holder angiveligt i flere dage. Det er ikke nødvendigt at tilslutte en computer - bøgerne downloades direkte gennem et specielt trådløst bredbåndsnet, Amazon Whispernet.

Kindle er ikke det første læseapparat til e-bøger, men ingen lignende produkter har hidtil haft succes på markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S