Java tilbage i Windows

Microsoft har overraskende besluttet at tilføje Java-software i den kommende Service Pack 1 til Windows XP.

Softwarefirmaet har foretaget en overraskende kovending og fortæller nu, at man alligevel vil indbygge Java-understøttelse i Windows XP. Det seneste operativsystem fra Microsoft blev sendt på markedet sidste år uden Java, men den kommende Service Pack 1 (SP1) til Windows XP vil indeholde Microsofts egen JVM fra 1997, baseret på Java-version 1.1.4.

Hos ærkerivalen Sun hilser man beslutningen velkommen, men firmaet havde hellere set, at Microsoft havde inkluderet den nyeste version 1.4 af Java. Sun mener at Microsoft blot forsøger at påvirke monopolsagen ved at fremstå som et mere forbrugervenligt firma, der lytter til markedets efterspørgsel, mens Microsoft i realiteten ikke har nogen interesse i Java.

Et forlig i en tidligere retssag mellem de to firmaer betyder at Microsoft kan bruge Java i nye produkter frem til 2004 og eksisterende produkter frem til 2008, men begrænser samtidig Microsofts muligheder for opdatere sin JVM.

Service Pack 1 (SP1) bliver frigivet senere på sommeren. Pakken tilføjer en række nye indstillingsmuligheder til Windows, som gør det muligt at fravælge Microsoft-software til fordel for andre produkter.

(Kilde: CNET)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere