Computere skal passe de ældre

Ny teknologi spiller en central rolle i fremtidens plejehjem. Der bliver flere ældre og færre unge - og derfor skal computere overtage en del af de opgaver, som mennesker tidligere har løst.

Til næste år går Aalborg Kommune i gang med at bygge fremtidens plejehjem spækket med ny teknologi. I de kommende år bliver der flere ældre og færre unge, og det betyder at der bliver færre mennesker til at tage sig af de ældre. I stedet skal opgaverne overtages af maskiner.

»Vi er ikke ude på at bygge Månebase Alpha. Det skal være et plejehjem, hvor menneskesynet og etikken spiller en central rolle. Vi forestiller vi os for eksempel at man kan indrette lejlighederne som to-rumsboliger med fleksible vægge, så den enkelte beboer selv kan vælge de enkelte rums størrelse,« siger konsulent Niels Rygaard fra Ældre- og Handicapforvaltningens it-afsnit.

I projektets idekatalog drømmes der blandt andet om selv-rengørende overflader, et informationssystem på beboerens tv, selvtræningsprogrammer, videokald, intelligent bad og styring af den daglige medicinering.

»Det er ikke sådan, at vi skal ud og opfinde en masse nyt. Det meste teknologi findes i forvejen og skal bare tilpasses plejehjem. Men vi skal vælge teknologier, der er brugervenlige og som støtter brugerne i at gøre så meget, som de nu kan selv,« siger Kirsten Skovrup, der er kontorchef i Ældre- og Handicapforvaltningens it-afsnit.

Der arbejdes på en placering for det nye plejehjem på Stigsborg Brygge i Nørresundby. Kommunen søger nu samarbejdspartnere både på universitetet og i erhvervslivet.

»Det her kommer til at koste penge - ingen tvivl om dét. Men vi står med et globalt problem; nemlig at der bliver flere ældre og færre unge, så det er på høje tid, at vi alle begynder at tænke på nye løsningsmodeller, der frigør arbejdskraftressourcerne fra alt det praktiske, så medarbejderne i stedet kan tage sig af omsorg. Som situationen udvikler sig nu, skal næsten hver fjerde pige, der forlader folkeskolen, søge ind på social- og sundhedsuddannelserne, hvis vi skal dække fremtidens behov i Aalborg Kommune. Og det er jo ikke realistisk,« siger Kirsten Skovrup.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse