Computere skal passe de ældre

Ny teknologi spiller en central rolle i fremtidens plejehjem. Der bliver flere ældre og færre unge - og derfor skal computere overtage en del af de opgaver, som mennesker tidligere har løst.

Til næste år går Aalborg Kommune i gang med at bygge fremtidens plejehjem spækket med ny teknologi. I de kommende år bliver der flere ældre og færre unge, og det betyder at der bliver færre mennesker til at tage sig af de ældre. I stedet skal opgaverne overtages af maskiner.

»Vi er ikke ude på at bygge Månebase Alpha. Det skal være et plejehjem, hvor menneskesynet og etikken spiller en central rolle. Vi forestiller vi os for eksempel at man kan indrette lejlighederne som to-rumsboliger med fleksible vægge, så den enkelte beboer selv kan vælge de enkelte rums størrelse,« siger konsulent Niels Rygaard fra Ældre- og Handicapforvaltningens it-afsnit.

I projektets idekatalog drømmes der blandt andet om selv-rengørende overflader, et informationssystem på beboerens tv, selvtræningsprogrammer, videokald, intelligent bad og styring af den daglige medicinering.

»Det er ikke sådan, at vi skal ud og opfinde en masse nyt. Det meste teknologi findes i forvejen og skal bare tilpasses plejehjem. Men vi skal vælge teknologier, der er brugervenlige og som støtter brugerne i at gøre så meget, som de nu kan selv,« siger Kirsten Skovrup, der er kontorchef i Ældre- og Handicapforvaltningens it-afsnit.

Der arbejdes på en placering for det nye plejehjem på Stigsborg Brygge i Nørresundby. Kommunen søger nu samarbejdspartnere både på universitetet og i erhvervslivet.

»Det her kommer til at koste penge - ingen tvivl om dét. Men vi står med et globalt problem; nemlig at der bliver flere ældre og færre unge, så det er på høje tid, at vi alle begynder at tænke på nye løsningsmodeller, der frigør arbejdskraftressourcerne fra alt det praktiske, så medarbejderne i stedet kan tage sig af omsorg. Som situationen udvikler sig nu, skal næsten hver fjerde pige, der forlader folkeskolen, søge ind på social- og sundhedsuddannelserne, hvis vi skal dække fremtidens behov i Aalborg Kommune. Og det er jo ikke realistisk,« siger Kirsten Skovrup.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S