Politianmeldt for piratkopi af Ringenes Herre

Den norske filmdistributør SF Norge har politianmeldt en netbruger, som forsøgte at sælge en piratkopi af Ringenes Herre på en internetauktion.

En oppertunistisk norsk pirat, som håbede at tjene ekstra lommepenge på at sælge piratkopier af Ringenes Herre-filmen, er blevet meldt til politiet, skriver digi.no. Distributøren Svensk Filmindustri Norge AS faldt over piratkopien på den norske udgave af QXL-auktionen og besluttede straks at pudse sine advokater på sagen.

- Vi har set på sagen og vil sætte Norsk Videogramforenings advokat på sagen. Vi vil forfølge dette og anmelde det, fortæller sagschef Steinar Johansen til nyhedstjenesten.

Kopien, der er en såkaldt "Kina-DVD" er i god kvalitet, men indeholder ikke nogen form for ekstramateriale. Den officielle DVD-udgave af Ringenes Herre bliver udsendt til august, og den vil indeholde et væld af ekstramateriale - eksempelvis vil man kunne få en forsmag på anden del af trilogien, De To Tårne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet