Microsoft graver skyttegrav

Der er i øjeblikket ingen kontakt til windowsupdate.com. Det skyldes med al sandsynlighed at Redmond-giganten forbereder sig før W32.Blaster-angrebet i nat.

Der er i skrivende stund ingen forbindelse til Windows-tjenesten windowsupdate.com, og tidligere i dag kunne man heller ikke få kontakt med hovedsiden på microsoft.com. Flere medier spekulerer i at det er W32. ormen der har knækket Microsoft. Men det lader ikke til at være tilfældet, da det stadig er muligt at komme i kontakt med Windows Update gennem Windows XP og Windows 2000 - eller direkte via adressen http://v4.windowsupdate.microsoft.com/da/.

Det tyder i stedet på, at Microsoft er i fuldt sving med at forberede sig til et kommende angreb. Det mener i hvert fald sikkerhedsekspert Peter Kruse fra Virus 112. Et angreb mod Microsofts server er forventet senere i dag, da W32.Blaster indeholder en såkaldt payload, som er programmeret til at indlede et Distribueret Denial of Service angreb mod websitet windowsupdate.com når datoen på den lokale pc runder 16. august.

»Det er muligt at Microsoft i øjeblikket tager sine forholdsregler inden angrebet sættes i gang. Meget tyder på at Microsoft i øjeblikket filtrerer al illegal trafik fra på alle indgående http-kald,« siger Peter Kruse til ComON.

»Hvis kaldet går direkte på windowsupdate.com sorteres det fra, men kommer det i stedet fra Windows-operativsystemerne, der automatisk sender kaldet videre til den dybe adresse, får det lov til at passere.«

Peter Kruse tvivler dog på at Microsofts anstrengelser vil forhindre et nedbrud senere.

»Spørgsmålet er, om filtrering af trafikken er nok, når angrebet går i gang. Det tror jeg ikke det er. Antallet af inficerede maskiner er stadig ret højt, så der vil komme stort tryk på Microsofts servere, når de mange maskiner begynder at sende deres payload afsted,« siger Peter Kruse.

Ifølge sikkerhedseksperten skyldes det store antal inficerede maskiner at folk har problemer med at fjerne ormen, når den først er kommet ind på maskinen, fordi deres system automatisk genstarter med en SVCHOST fejl.

Hvis det er problemet, kan maskinen tvinges til at blive oppe ved at køre kommandoen "shutdown -a" i en kommandoprompt. Det vil forhindre systemet i at genstarte. På den måde vinder du tid til at hente den nødvendige opdatering, forklarer Peter Kruse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere