Notebook-komet venter fortsat mega-vækst

Taiwanesiske Acer fortsætter med sit høje ambitionsniveau på notebook-markedet. I år forventer leverandøren globalt at sælge 3,5-4,0 millioner enheder, men næste år er målet 6 millioner notebooks, skriver DigiTimes.

Det er en stigning på op imod 40 procent. Men prognosen er måske ikke så optimistisk endda. For allerede nu sender Acer 400.000 notebooks på markedet om måneden, og ifølge en af selskabets topledere skal produktionen op på 500.000 enheder i fjerde kvartal.

Også desktop-produktionen skal hæves. I år vil Acer levere cirka 3 millioner stationære pc'er. Næste år er målet 4 millioner stk.

Herhjemme kan det også lade sig gøre at sælge 40 procent flere notebooks, vurderer country manager Allan Sonne-Schmidt.

»Alene i august steg hele det danske notebook-marked med 60 procent. Det er langt højere, end vi havde forventet. Hvis det bare fortsætter nogenlunde i den stil, er det slet ikke urealistisk, at vi også i Danmark kan præstere sådan en stigning,« siger han.

Allan Sonne-Schmidt forklarer, at Acer først nu for alvor er på vej ind på det amerikanske marked, og det gør den globale prognose fra Acers topledelse endnu mere sandsynlig.

»Det åbner et nyt marked for os på 250 millioner mennesker, så det hjælper jo noget,« lyder det fra den danske counbtry manager.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks