Apple kræver Samsungs lagerbeholdning af Galaxy Tabs udleveret og sendt til destruktion

High noon på australsk tablet-marked.

Apple og Samsung har gang i en sand krig.

I ni lande sagsøger de to selskaber hinanden. Apple mener nemlig, at Samsung har kopieret både iPhone og iPad med konkurrentens seneste produkter.

Krigen er netop spidset til i Australien. Her kræver Apple, at Samsung udleverer hele selskabets lagerbeholdning af tablet-computeren Galaxy Tab 10.1, så Apple kan destruere dem.

Galaxy Tab 10.1 skulle komme på gaden i denne måned og er Samsungs forsøg på at lave en iPad 2-konkurrent, der kan blive en lige så stor succes, som iPhone-dræberen Samsung Galaxy S II er.

Det skriver avisen The Sydney Morning Herald.

Stopper salget
Samsung vil ikke lade Apple destruere selskabets nye produkt. Ikke uden en kamp. Men Samsung er dog gået med på at udskyde den australske lancering af Galaxy Tab 10.1 og droppe markedsføringen af tabletten.

Samsungs indstilling af salget vil fortsætte, indtil der er faldet en afgørelse i retssagen, eller de to selskaber indgår en aftale med hinanden.

Taber Apple sagen, er selskabet gået med til at betale erstatning for Samsungs tabte indtjening på grund af indstillingen af salget af Galaxy Tab 10.1.

Apple: Samsung har kopieret alt
En australsk afgørelse vil højest sandsynligt først komme efter, der er blevet afsagt dom i en stort set identisk sag i USA.

Udover i USA og Australien slås de to selskaber i retssale i Tyskland, Storbritianien, Frankrig, Italien, Holland, Japan og Sydkorea.

Apple mener, at hele Samsungs Galaxy-produktlinje kopierer iPhone og iPad. Både når det kommer til design og brugergrænseflade, men også helt ned til emballagen.

Krigen mellem de to giganter er en smule spøjs, da Apple er en af Samsungs største kunder. Det er nemlig Samsung, der producerer flashhukommelse til Apple samt iPad'ens A5-processor.

Læs også Apple tvinger Amazons tyske Android-butik i knæ
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S