En halv terabyte på én disk i den bærbare

Nu kommer de små diske i rigtigt store udgaver. Desværre LIDT for store... Forvirret?

Til maj kommer Fujitsus MHZ2 BT i handlen. Det er en 500 gigabyte(!) stor harddisk på 2,5", altså samme format, som de allerfleste bærbare computere anvender.

Og dog... For selv om den lille harddisk med sin halve terabyte slet ikke er så lille i dén forstand, så har den altså et helt andet mere væsentligt problem med størrelsen. MHZ2 BT er ganske vist kun 2,5" bred - men højden altså er angivet til 12,5 millimeter. Og det er desværre tre millimeter mere, end standardformatet.

Så med mindre du er villig til at gå i gang med snedkerhøvl og smergellærred på din dyrebare notebook, må du altså vente lidt endnu med at opleve en halv terabyte på én disk i din bærbare.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere