Ny fælles standard for datanetværk i hjemmet

Flere af de største elektronik-producenter er gået sammen om at skabe en ny standard for computernetværk i hjemmet.

Det er en gammel drøm at skabe én fælles standard for at knytte alle hjemmets elektroniske apparater, fjernsyn, stereoanlæg og computer sammen i et fælles netværk, hvor film, musik og billeder kan overføres uden teknisk bøvl. Nu forsøger et nyt industrikonsortium at gøre denne vision til realitet.

Det er Infineon, Intel, Panasonic og Texas Instruments, der er gået sammen om at stifte HomeGrid Forum. Målet er at skabe en global standard for overførsel af digitalt indhold over hjemmets kabler - hvad enten der er tale om coaxial-, strøm- og telefonkabler.

HomeGrid Forum skal arbejde parallelt med en arbejdsgruppe under organisationen ITU kaldet ITU-T G.hn, der udvikler en international standard på området.

Konsortiet vil også arbejde med at markedsføre den kommende standard og - som det vigtigste - certificere at produkter rent faktisk lever op til standarden.

Forbrugerne skal føle sig trygge ved, at et produkt med HomeGrid-logo kan kommunikere med alle andre produkter, der overholder den kommende standard.

Men flere lignende tiltag for at udvikle fælles standarder er tidligere slået fejl.

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse