Skype-stifter giver millioner til trådløse hippier

70 millioner kroner puster mere liv i drømmen om et globalt wifi-net.

Artikel top billede

Del dit wifi-signal derhjemme og nyd gratis internet, når du er på farten.

Sådan kan man forsimplet beskrive firmaet Fon, som siden 2006 har arbejdet på at udbrede sit koncept til alle verdenshjørner via billige sociale routere. Missionen er langt fra fuldført, men nu bliver den lidt nemmere at nå.

Niklas Zennström, der stiftede Skype og Kazaa sammen med danske Janus Friis, har via sit investeringsselskab Atomico valgt at smide et større beløb efter Fon. I selskab med flere af de eksisterende investorer har Zennström i alt samlet 10 millioner euro (over 70 millioner kroner) til Fon.

ComON kiggede i december på Fon i en længere artikel om det trådløse projekt. Dengang var vi ikke optimister i forhold til Fons fremtidsudsigter, men investeringen kan give fornyet interesse og økonomisk boost til det ambitiøse projekt.

Fon kalder sig i øjeblikket for verdens største WiFi-netværk. Ifølge Fon råder netværket over 3,35 millioner hotspots og seks millioner brugere. Det er dog medregnet brugere og hotspot fra de partnere, som Fon samarbejder med. For eksempel det engelske teleselskab BT, der lader sine kunder dele deres wifi via Fon.

Men Fon sælger også en anseelig mængde af sine egne routere. Helt nøjagtigt 1,6 millioner sidste år, hvilket gav Fon en omsætning på over 100 millioner kroner.

Investeringen skal forhåbentlig bringe Fon til USA. Indtil nu har Fon fejret sine største triumfer i enkelte europæiske og asiatiske lande.

Google og Skype var blandt de oprindelige investorer i Fon. Der er tidligere blevet investeret over 300 millioner kroner i Fon.

Atomico har også penge i musiktjenesten Rdio, der er stiftet af Zennström og Friis selv, og som ser ud til at opnå mere succes end videotjenesten Joost, som de to stiftere har solgt.

SOS International

Platform Engineer

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job