Forsvaret besvarer ikke sikker e-post

Mange offentlige myndigheder er stadig ikke gode nok til at sende og modtage sikker elektronisk post.

Hverken Fødevarestyrelsen, Forsvarskommandoen eller Hærens Operative Kommando har fundet ud af, hvordan de skal håndtere sikker e-post. De tre er med på en liste over 84 myndigheder fra Den Digitale Taskforce, som ikke håndterer henvendelser via sikker e-post godt nok.

I marts sendte Taskforcen sikre e-mails til 377 myndigheder, men i løbet af 14 dage havde 22 pct. stadig ikke svaret med en krypteret og signeret besked. Taskforcen har derfor besluttet at offentliggøre navnene på de myndigheder, der ikke har svaret. De myndigheder, der figurerer på listen, havde stadig ikke sendt en sikker e-post per 9. maj.

»Vi skylder borgere, virksomheder og myndigheder at gøre opmærksom på det, hvis en myndighed ikke er parat til at håndtere digitale henvendelser,« siger lederen af Den Digitale Taskforce, Lars Frelle-Petersen.

På listen står 15 statslige myndigheder (16 procent) og 69 kommuner (25 procent). Alle amter har besvaret e-posthenvendelsen korrekt.

»Knapt fire ud af fem myndigheder er nu klar, men det har desværre vist sig, at aftalen om eDag2 ikke har været nok til at sikre, at de sidste myndigheder får rutinerne på plads. Vi offentliggør listen, så alle ved, om de i praksis kan forvente at kunne kommunikere digitalt med en given myndighed eller ej - også i håbet om, at det kan få de sidste myndigheder til at gøre en ekstra indsats,« siger Lars Frelle-Petersen.

Nogle myndigheder undskylder sig med, at man modtager så lidt e-post, at det ikke kan betale sig at etablere rutiner på området. Men forudsætningen for, at man henvender sig digitalt er netop, at man kan være sikker på, at henvendelsen bliver besvaret, mener Lars Frelle-Petersen.

»Vi er klar over, at mange myndigheder har travlt med opgave- og strukturreformen i øjeblikket, og at henvendelser kan falde mellem stolene, når man fx er i gang med en sammenlægning. Derfor - og for at udelukke eventuelle fejl - opfordrer vi nu de sidste myndigheder til at sende os en sikker e-post, hvorefter de straks vil blive fjernet fra listen,« siger han.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S