Orange og Telia indgår MMS-aftale

De fire danske mobiloperatører med eget net - Orange, Sonofon, TDC og Telia - er nu forbundet af et netværk af aftaler, som sikrer fri udveksling af MMS-beskeder.

Når man sender sms-meddelelser tænker man ikke over, om modtageren er kunde hos det samme eller et andet teleselskab. Men mange brugere, som har ladet sig lokke af teleselskabernes kampagner for billedbeskeder, har måttet erkende, at det ikke er helt så let at sende MMS-meddelelser.

Nu ser det imidlertid ud til at der langt om længe er åbnet for helt fri udvekling af MMS. De to teleselskaber Orange og Telia har fået den sidste interconnect-aftale på plads, som skal sikre at kunderne frit kan sende billedbeskeder til hinanden.

»Jeg glæder mig over, at vi nu har fået en MMS-aftale på plads med Orange. Først og fremmest fordi det forenkler situationen for vores mobilkunder, som frit kan sende MMS-beskeder, uanset hvilken mobiloperatør modtageren anvender. Dermed er der også skabt grobund for, at MMS-markedet i Danmark kan blive sparket godt i gang,« siger Jesper Brøckner, direktør i Telia Mobile.

Koncerndirektør Morten Christiansen hos Orange fremhæver, at kunderne ikke længere skal bekymre sig om, hvilket selskab modtageren benytter. Nu kan der sendes MMS-beskeder på kryds og tværs af de danske mobiloperatører.

»Med alle interconnect-aftaler med de øvrige operatører på plads, er jeg sikker på, at der for alvor kommer gang i MMS-trafikken i Danmark. Der er ingen tvivl om, at den moderne mobilbruger gerne vil bruge sin telefon til andet end bare at tale i, men nogle mobilbrugere har måske holdt lidt igen med billedbeskederne, da man ikke har kunnet sende beskeder på tværs af operatørerne. Den hindring er fjernet nu,« siger Morten Christiansen.

Både Orange og Telia opkræver tre kroner for at sende en MMS-besked, men Orange har dog indført en gratis introduktionsperiode frem til den 1. oktober.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job