3G i Danmark inden nytår

Teleselskabet »3« har åbnet for tre af sine 3G-netværk i Sverige, og det tyder på at selskabet er klar til 3G i Danmark allerede senere i år.

Telekoncernen »3« lancerede i aftes sine første 3G-tjenester i Sverige. Selskabet har længe været hemmelighedsfuldt med, hvornår danskerne kunne vente 3G fra 3. Men nu tyder det på, at selskabet vil lancere tjenester på det danske marked allerede inden årsskiftet.

»Vi kommer i år, men vi kan ikke sige noget præcist om, hvornår det bliver,« sagde svenske Anders Bergtoft, der er leder af salg og kanalindhold hos 3, til dagbladet Børsen.

Børsen kunne dog ikke få bekræftet planerne hos 3's svenske direktør Chris Bannister.

Holder avisens oplysninger vil 3 få et pænt forspring i forhold til de øvrige tre aktører på 3G-markedet, TDC, Telia og Orange, der alle følger en plan, der betyder 30 pct. dækning i løbet af 2004.

De 3G-tjenester, der blev lanceret i Sverige i aftes, ligger tæt op ad selskabets britiske koncept, og giver dermed en indikation på hvad vi kan vente os herhjemme.

Ligesom i England lancerede 3 forskellige pakkeløsninger med varierende taletid, etc.. Den billigste pakke koster 349 svenske kroner om måneden og inkluderer 450 minutters taletid, 50 MMS beskeder, 50 minutters videokonference og 100 e-mails og for 100 svenske kroners brug af 3's indholdstjenester.

Prisen gælder dog kun for opkald til 3's eget 3G-netværk eller fastnettet. Ringer man udenfor disse, bliver det dyrere.

I Sverige har 3 indtil videre kun netværk i Malmø, Gøteborg og Stockholm.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere