It-kriminaliteten eksploderer

It-kriminaliteten er eksploderet siden 1998, men politiet halter bagefter med både ressourcer og uddannelsesniveau.

Siden politiet i 1998 oprettede en særlig afdeling for it-kriminalitet, har der været en voldsom stigning i antallet af sager. I 1998 var der 100 sager om it-kriminalitet - i år er tallet allerede oppe på 2300 sager.

»Vi har i de seneste år oplevet en årlig stigning på 100 procent i antallet af sager. Udviklingen kan ikke stoppes, men det er vigtigt, at folk er opmærksomme på det,« siger Ronald Pedersen fra Rigspolitiets efterforskningsafdeling til Jyllands Posten.

Ifølge Preben Andersen fra DK·Cert bliver der slet ikke ofret ressourcer nok på at løbe efter de nye it-kriminelle.

»Det er en håbløs situation. Stort set ingen af de sager, der omfatter traditionel it-kriminalitet, bliver opklaret. Der bliver ikke ofret nok ressourcer, og så er problemet, at der ikke er noget globalt internetpoliti. Det får vi aldrig, og derfor vil problemet fortsat vokse,« siger han.

Fælles for mange af sagerne er, at de er komplicerede og svære at efterforske, og politiet erkender da også selv, at der er behov for at uddanne efterforskerne bedre.

»Det er en fordel i mere komplicerede sager at have specielt uddannede anklagere. Det er der helt klart behov for, så man opnår den fornødne grad af ekspertise til at håndtere it-sager. Det kræver indsigt,« siger Ronald Pedersen.

Sagerne omfatter både forseelser, der er forholdsvis lette at opklare som for eksempel hacking eller børneporno og mere komplicerede sager som industrispionage og misbrug af virksomhedsdata.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere