Skat: Momshul virker ikke

Fjernelse af firmalogo på dine netindkøb får ikke varene udenom told-kontrollen, siger Skat som reaktion på ComONs artikel om momshul i Post Danmark.

Selvom Post Danmarks medarbejdere er ubekendte med det lille trick med at få butikken til at fjerne firmalogoer fra pakkerne, så modtageren undgår moms og told, duer tricket ikke. Det hævder man i hvert fald i den afdeling af Skat, der står for ekspedition og kontrol af danskernes importerede varer.

"Vi kender udmærket godt til tricket, og det virker ikke," siger afdelingsleder Gitte Plambek som reaktion på gårsdagen artikel på ComON.

I Post Danmarks internationale postcenter står 60 medarbejdere for visitering (altså sortering) og derpå indfortoldning, mens skat står for kontrollen.

Ifølge Post Danmark videregiver de kun pakker med firmanavne udenpå. Alle andre pakker bliver sendt videre til kunden, forklarede direktøren for post centret i gårsdagens artikel.

Flere webbutikker tilbyder at fremsende varer i "anonym" indpakning netop for at snige forsendelsen uden om told-og moms-behandlingen.

Men tilsyneladende har postdirektøren ikke helt godt kendskab til arbejdsgangen, hvis han udtalelse skal stå til troende.

"Det er slet ikke afgørende, om der er firmanavn på pakken. Post Danmark har klare instrukser om hvordan de skal udtage pakker til inspektion, og vi kontrollerer løbende hvordan de gør det. Hvis der slap varer igennem, som ikke skulle slippe igennem, skulle vi nok opdage det hurtigt," lyder det selvsikkert fra afdelingslederen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere