Sony Ericssons nye topmodel er som en luksusbil

Een ting er det 8 megapixel store kamera med xenonblitz, autofokus og ansigsgendkendelse, noget andet den rare følelse af luksusbil, mener Mobnil.nu om Sony Ericssons kommende topmodel C 905.

Detaljerne på C905 er lidt som på en luksusbil, og det første indtryk er overvejende positivt. Tasterne er tynde, linsecoveret er smart, men desværre føles den lidt kluntet og tung, og software på de 8 megapixel er endnu ikke færdig.

Om vi virkelig har set nærmere på selve kamerafunktionerne er desværre svært at sige, da ingen kunne oplyse, om det var den rigtige software, der lå i telefonerne. Der er stadig tale om en tidlig prototype, da telefonen først kommer i butikkerne i slutningen af året.

Det nytter altså ikke noget at kigge nærmere på selve de billeder, mobilen producerer. Men som udgangspunkt er selve kameraindstillingerne enkle og gode. Der findes fysiske knapper både til højre og venstre for skærmen med en masse genveje til kamerafunktionerne.


Linsecoveret i kombination med tasterne og så i en forening af plast og metaldetaljer giver den et sobert udtryk og en dragende luksuriøst fornemmelse. En fræk detalje er, at linsecoveret skydes ind i kameraet, når objektivet blottes.

Men god kvalitet tynger, så dette er ikke en mobil i den lette ende. Med Cybershot-seriens største skærm på 2,4-tommer, er det heller ikke en mobil, der diskret venter i lommen. Det er i stedet mobilen, der gør sig selv bemærket med sin tilstedeværelse - i en lidt kluntet stil.


Som sagt er det desværre en tidlig version af mobilen, så det noget forhastet at drage nogle konklusioner omkring mobilens virke. Vi savner at kunne kigge nærmere på GPS-funktionen, og det at kunne koble et fjernsyn trådløst til.

Men det må vi selvfølgelig gøre op med, når C905 en gang rammer de danske fotohandlere i slutningen af året, hvor den efter sigende skulle få en pris på 5.000 kroner.
Fakta Sony Ericsson C905
• Type: Turbo-3G, Quadband GSM, 3G samt Edge
• Mål: 104 x 49 18 millimeter
• Vægt: 136 gram
• Skærm: 2,4-tommer, QVGA, TFT med 262.000 farver
• Kamera: 8,1 megapixel, Xenon-blitz, autofokus, ansigtsgenkendelse
• Øvrige: FM-radio, A2DP, Access NetFront webbrowser, Auto-rotation i skærmen, Wifi, TV-udgang
• I butikkerne: Fjerde kvartal i år
Læs mere:
Nye telefoner fra Sony Ericsson i dag
Første spillende indtryk
8-megapixel fra Sony Ericsson


Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S