Magnetbånd kan rumme otte terabyte

IBM og Fuji Photo har udviklet et nyt båndmedie med en kapacitet på hele otte terabyte.

Med nyudviklet teknologi har IBM og Fuji Photo formået at presse intet mindre end otte terabyte eller 8.000 gigabyte på et magnetisk båndmedie. Forskerne har opnået en datatæthed på 6,67 milliarder bits per kvadrattomme. Det er 15 gange mere end de båndbaserede lagringsprodukter, der er på markedet i dag.

Et magnetbånd på størrelse med en halv videokassette kan dermed rumme indholdet fra 1.700 dvd-skiver eller otte millioner bøger, som ville fylde 91 kilometer boghylder, hvis de blev stillet på en række.

De nye båndprodukter kommer dog ikke på markedet før i 2011, men IBM forventer at der vil være stor efterspørgsel efter lagermedierne.

Ifølge en opgørelse fra Forrester i marts 2006 vokser lagringsbehovet i gennemsnit med 15-25 procent om året. Den skyldes både den generelle digitalisering og nye lovgivningskrav om opbevaring af dokumenter og logning af telefon- og internet-trafik.

IBM's første kommercielle båndprodukt, 726 Magnetic Tape Unit, kom på gaden for næsten præcis 54 år siden og havde en kapacitet på dengang forrygende 2 megabyte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere