Dansk kritik af EU-reformplaner for telesektoren

EU har fremlagt sit forslag til en omfattende reform af telesektoren, der skal skabe større konkurrence og fælles regler i EU-landene.

EU-Kommissær Viviane Reding har netop fremlagt en række reformforslag på teleområdet, som blandt andet vil udvide EU's muligheder for at ændre de beslutninger, der er truffet af de nationale telemyndigheder. EU ønsker at skabe et fælles regler for telesektoren i alle medlemslandene. Der skal desuden sikres mulighed for en funktionel opdeling af visse af de store europæiske teleselskaber ved at adskille deres teletjenester og netværksdrift.

Forslaget skal godkendes af alle 27 EU-medlemslande for at træde i kraft, og det ventes at dele af planen vil møde hård modstand. Det danske EU-parlamentetsmedlem Karin Riis-Jørgensen (V) er også kritisk overfor forslaget. Hun mener, at det er positivt, at der kommer fokus på at få skabt mere konkurrence på teleområdet, men tilføjer at der er rum for forbedringer i Kommissærens udspil.

»Vi kan desværre ikke være sikre på, at forbrugeren bliver garanteret netneutralitet - et begreb der har været livligt debatteret i USA gennem de seneste fem år. Konsekvensen af manglende netneutralitet betyder, at de virksomheder der har netværket, er i stand til at styre og prioritere trafikken på internettet. Dermed kan ejeren af netværket blokere eller nedprioritere tjenester fra internettet, som fx Skype, Joost etc. eller konkurrenters produkter. På den måde vil et produkt som eksempelvis Skype kunne blive underprioriteret af de selskaber, der ejer netværk, og som samtidig ejer det selskab, der udbyder almindelig telefoni,« siger Karin Riis-Jørgensen.

Hun vil nu tage spørgsmålet om netneutralitet op med EU-Kommissær Reding.

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job