Politiets nye it bliver tre gange så dyrt i drift som det gamle

Prisen på POLSAG er steget igen.

På mindre end et halvt år er de anslåede årlige driftsomkostninger for politiets nye it-system POLSAG vokset fra 37 til 42,5 millioner kroner.

Dermed bliver POLSAG næsten tre gange så dyrt i drift som det nuværende gamle it-system, POLSAS. Det viser en opgørelse over politiets it-udgifter, som ComON har fået aktindsigt i.

POLSAG kan dog nogle tricks, som det ældgamle og stærkt begrænsede POLSAS ikke kunne. Blandt andet kan lovens lange arm se frem til, at den ikke længere behøver at skrive borgernes elektroniske internet-anmeldelser manuelt ind i systemet, lige som flere andre molbo-agtige arbejdssituationer vil blive forbedret.

POLSAG skal ikke mindst effektivere politiets indsats markant ved at give betjentene mulighed for elektronisk indkøb af citronhalvmåner bedre integration til andre systemer.

I dag skal en typisk dansk panserbasse arbejde med op mod seks forskellige it-systemer – som ikke har integration til hinanden og som kræver særskilt logon med unikke kodeord.

Men det nye system har en pris. Helt nøjagtigt må skatteyderne betale 405, 5 millioner kroner for politiets anskaffelse og udvikling af POLSAG – en pris, som ellers kun var anslået til 153 millioner tilbage i 2005, da projektet blev skudt i gang.

POLSAG er siden blevet både forsinket og fordyret over flere omgange. Nu lyder den seneste prognonse, at POLSAG , der er så godt som færdigudviklet, skal implementeres i denne måned og være færdig-udrullet i landets politikredse i juni 2012.

Til den tid kan landets politibetjente glæde sig over, at de med det nye fine it-system slipper for den manuelle forsendelse af papirbaserede skrivelser til domstolene og kriminalforsorgen - POLSAG skaber som noget nyt og revolutionerende ”mulighed for at elektronisk oversendelse af  sager”, fremgår det af et aktstykke om systemet, som Justitsministeriet ifølge Version2 forleden præsenterede i Folketinget.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere