Kunøe vil købe resten af Columbus IT

<b>OPDATERET</b> Rigmanden Ib Kunøe har her til morgen fremsat et "pligtmæssigt" tilbud om at købe resten af aktierne i Columbus IT for 1,50 kroner per aktie. Det fremgår af en fondsbørsmeddelelse udsendt i dag.

Da Ib Kunøe 9. december gennem Consolidated Holdings købte 33,18 procent af aktierne i Columbus IT, fik han overdraget alle stemmerne i selskabet. Nu vil han gerne have hele kagen. I hvert fald formelt set.

Consolidated Holdings tilbyder således at overtage Nordeas og Michael Gaardboes aktier for en pris af 1,50 kroner pr aktie á nominelt 1,25, svarende til en samlet værdi af alle aktier i selskabet på godt 57 millioner kroner, meddeler selskabet i en fondsbørsmeddelesen fra i dag.

Ifølge Columbus IT Partners administrerende direktør Carsten Dilling er det dog næppe sandsynligt, at der kommer en handel i stand.

"Det er rent formalia, at Kunøe fremsætter tilbudet, for det skal han efter at han har opnået bestemmende indflydelse i Columbus IT i december," oplyser Dilling og henviser til Værdipapirhandelsloven.

Dilling peger også på, at Kunøe slet ikke ønsker at overtage mere af selskabet.

"Det har han officelt udtalt i forbindelse med aftalen i december. Desuden vil bestyrelsen i Columbus IT heller ikke anbefale, at købstilbudet accepteres," siger Carsten Dilling.

Det skulle også være logisk, mener han, eftersom den tilbudte pris på 1,50 kroner pr aktie ligger væsentligt under markedsværdien, som han anslår til 8-9 kroner.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos