Kunøe vil købe resten af Columbus IT

<b>OPDATERET</b> Rigmanden Ib Kunøe har her til morgen fremsat et "pligtmæssigt" tilbud om at købe resten af aktierne i Columbus IT for 1,50 kroner per aktie. Det fremgår af en fondsbørsmeddelelse udsendt i dag.

Da Ib Kunøe 9. december gennem Consolidated Holdings købte 33,18 procent af aktierne i Columbus IT, fik han overdraget alle stemmerne i selskabet. Nu vil han gerne have hele kagen. I hvert fald formelt set.

Consolidated Holdings tilbyder således at overtage Nordeas og Michael Gaardboes aktier for en pris af 1,50 kroner pr aktie á nominelt 1,25, svarende til en samlet værdi af alle aktier i selskabet på godt 57 millioner kroner, meddeler selskabet i en fondsbørsmeddelesen fra i dag.

Ifølge Columbus IT Partners administrerende direktør Carsten Dilling er det dog næppe sandsynligt, at der kommer en handel i stand.

"Det er rent formalia, at Kunøe fremsætter tilbudet, for det skal han efter at han har opnået bestemmende indflydelse i Columbus IT i december," oplyser Dilling og henviser til Værdipapirhandelsloven.

Dilling peger også på, at Kunøe slet ikke ønsker at overtage mere af selskabet.

"Det har han officelt udtalt i forbindelse med aftalen i december. Desuden vil bestyrelsen i Columbus IT heller ikke anbefale, at købstilbudet accepteres," siger Carsten Dilling.

Det skulle også være logisk, mener han, eftersom den tilbudte pris på 1,50 kroner pr aktie ligger væsentligt under markedsværdien, som han anslår til 8-9 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S