Mobilt bredbånd kan give hørehæmmede knas på ljnjen

Analoge trådløse CT1-telefoner forbydes for at skaffe plads til 4G-nettet.

Ældre danskere med nedsat hørelse kan risikere at få knas på linjen, når telestyrelsen fra næste år inddrager frekvenser til brug for det mobile bredbånds næste generation.

Det vides ikke, hvor mange danskere, der stadigt har en trådløs telefon på det analoge CT1-net. Men da CT1-telefonerne er perfekte til folk med høreapparat, og da ældre telebrugere har det med at beholde deres hardware så længe, det fungerer, kan det med en vis rimelighed antages, at der stadig er enkelte CT1-telefoner i brug rundt omkring på plejehjem og i ældreboliger.

Fra 1. januar næste år kan de regne med at få et mindre chok, når de tænder for telefonerne.

It og Telestyrelsen har nemlig besluttet at inddrage CT1-frekvenserne (omkring 914 MHz og 959 MHz). De skal fremover anvendes til mobiltelefoni og mobilt bredbånd.

Hvad de analoge telefoner vil sige, når de fra 1. januar pludseligt bliver bombarderet med digitale signaler, vides ikke, men ifølge telefolk, som ComON har talt med, kan oplevelsen blive speciel.

Hos It og Telestyrelsen oplyses det, at man ikke mener, der er ret mange brugere til CT1 i Danmark, men at man ikke kender det nøjagtige antal.

Afviklingen af det trådløse analoge sendenet er er dog ikke uigennemtænkt: Hidtil har det været tilladt at markedsføre CT1 telefoner, der var fabrikeret eller importeret og lagt på lager klar til salg senest den 31. december 2002. I praksis har der altså ikke været markedsført nyt udstyr i otte år, når det fra den 1. januar 2011 slet og ret bliver forbudt at bruge telefonerne i Danmark.

Ifølge en pressemeddelelse fra It og Telestyrelsen er CT1-telefoner i de senere år i vidt omfang blevet erstattet af digitale, trådløse telefoner (DECT), som anvender andre frekvenser. IT og Telestyrelsen forventer derfor, at kun få brugere vil blive berørt af ændringerne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S