Svært at beskytte varemærker på internettet

Det er svært for danske virksomheder deres beskytte deres varemærker på internettet. Samtidig kan en retssag være dyrere end at betale besætteren for domænet. Det skriver it-avisen ComON, som udkommer i dag.

Domænebesættere udgør i øjeblikket en af de største trusler på internettet, også herhjemme. Domænebesætteren køber et domæne, som kan indeholde navnet på et beskyttet varemærke med det formål at generere trafik eller videresælge domænet, enten til en tredjepart eller til den oprindelige indehaver af varemærket. Det skriver it-avisen ComON, som udkommer i dag.

Men selvom besætterne er en trussel for varemærkeindehaverne har man hos en række danske virksomheder indset, at kampen mod internetpiraterne er hård.

Per Esmann Jensen, funktionsleder i Jyske Banks webafdeling forklarer, at man hos Jyske Bank har besluttet ikke at kaste sig ude i det store registreringsorgie.

»Vi har med vilje besluttet os for ikke at kaste os ud i det helt store. Vi ville aldrig blive færdige, for der ville altid komme mere og mere fup, som folk vil kunne hoppe på,« siger han.
»For de kritiske domæner sørger vi for at få dækket de vigtigste topdomæner af. Vi kigger også på nogle variationer i domænenavnet, som folk vil hoppe på,« siger han.

Det samme problem har man hos Lego.

»Vi registrerer de vigtigste mærker vi har med forskellige toplevel-domæner. Men vi har mange varemærker i Lego-gruppen, så vi kan ikke dække os 100 procent ind,« siger Anne-Mette Holm Madsen fra Lego Companys juridiske afdeling.

Hun efterlyser en løsning, hvor der er en form for stopklods til at hindre den ukontrollerede registrering af domæner.

»Vi kunne godt tænke os, at man i de forskellige registratorer havde en lidt mere reguleret adgang til registreringen af domæner, ligesom med varemærker. I øjeblikket er det først til mølle, og alle der vil have en registrering kan få en registrering,« siger hun og påpeger, at DK-Hostmaster skulle være stopklodsen.

Men hos DK-Hostmaster kan man ikke se logikken i det forslag.
»Vi kan ikke verificere domænenavnet og hvem et eventuelt varemærke tilhører, da vi ikke kender de noterede varemærker rundt om i verden,« siger direktør i DK-Hostmaster, Per Kølle.

Heller ikke selvom DK-Hostmaster fik adgang til et register over varemærker ser han det som en plausibel løsning.

»Vores problem er retspolitisk, vi vil helst ikke gå ind og vurdere et domænenavn. Vi er jo ikke en instans ligesom Patent- og Varemærkestyrelsen,« siger han.

»Og der er også den praktiske baggrund i det. Hvordan skulle vi gøre det? Hvornår er et domænenavn krænkende? Vi ved jo ikke, om et nyt varemærke skal bruges i det område, som varemærkeindehaveren i forvejen bruger det i,« siger han.

Per Kølle forklarer, at et varemærke kun er i strid med lovgivningen, hvis det bruges i samme område, som varemærkeindehaveren opererer i.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S