Danske Bank igen ramt af stort IT-nedbrud

Alle Danske Banks kontantautomater og Danske Netbank er ude af drift. Også bankens interne systemer er berørt af den tekniske fejl.

Danske Bank er igen ramt af et IT-nedbrud. I marts udløste en simpel reparation i bankens IT-systemer en kædereaktion af nedbrud, der fuldstændig lammede IT-systemerne hos Danmarks største bank og udløste store tab for dets kunder. Nu er den gal igen.

Alle selvbetjeningssystemer og Danske Banks kontantautomater er i øjeblikket ude af drift. Også BG Bank er ramt af problemet. Årsagen er ifølge banken et teknisk problem, der tirsdag aften ramte dele af bankens systemer. Også bankens interne systemer er berørt af generel ustabil drift, oplyser Danske Bank, der dog ikke vil ud med konkrete oplysninger om problemet.

»Vi har i øjeblikket ingen uddybende kommentarer,« siger Klaus Fridorf fra Danske Banks presseafdeling til ComON.

Han henviser i stedet til Danske Banks hjemmeside, der vil blive opdateret løbende med informationer om nedbruddet. På hjemmesiden kan man i skrivende stund læse, at det endnu er for tidligt at svare på, hvornår systemerne er tilbage i normal drift.

I marts betød et stort nedbrud at Danske Bank måtte punge ud med mellem 40 og 50 mio. kroner i erstatninger til kunderne. Det var især tab i relation til betalingsformidling og handel med værdipapirer og valuta, der betød tab for kunderne dengang.

Driftsnedbruddet fik dengang Danske Bank til at revurdere deres IT-system, som var baseret på en løsning fra IBM. For at undgå lignende nedbrud i fremtiden skiftede Danske Bank storage-leverandør til Hitachi HDS.

Også i november sidste år var Danske Bank ramt af IT-problemer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect