Time kårer Zuckerberg som årets personlighed

Facebook-stifteren har forandret vores liv med sit sociale netværk, lyder begrundelsen.

Artikel top billede

Magasinet Time har netop kåret sin ”Person of the Year” - og det blev Mark Zuckerberg. Han behøver selvfølgelig ikke en nærmere introduktion, og hans berømmelse er kun steget med filmen The Social Network. Facebook-stifteren har i løbet af året gjort sig bemærket med flere rundhåndede donationer og senest har han lovet at donere det meste af sin formue til velgørenhed efter sin død. Men der kan gå rigtig mange år, for Mark Zuckerberg er trods alt kun 26 år.

Time har kåret sin ”Man of the Year” lige siden 1927 – i 1999 blev det lavet om til det mere politisk korrekte ”Person”. Titlen blev angiveligt opfundet, fordi man manglede noget at skrive om i agurketiden. Den første var Charles Lindbergh, som blev berømt for den første soloflyvning over Atlanten.

Det er ikke altid enkeltpersoner, der bliver kåret. I 1950 var det ”den amerikanske soldat” i Korea-krigen, og i 1975 gik titlen til ”den amerikanske kvinde”. I 1982 var det ”computeren”. For fire år siden blev forsiden også prydet af en computer med ordet ”Dig” - en symbolsk kåring af internet-brugerens magt i den moderne tidsalder.

Men Mark Zuckerberg skal nok ikke glæde sig for tidligt. Titlen går til en person der har præget verden i det forgangne år, hvad enten det er i positiv eller negativ sammenhæng. Man behøver altså ikke være et godt menneske for at blive kåret. Adolf Hitler blev kåret som årets mand i 1939, og Stalin har fået titlen hele to gange.

Indtil det sidste blev der spekuleret i, om Wikileaks-frontmand Julian Assange ville blive kåret i år. Men det blev altså Zuckerberg, der løb med æren.
 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S