Danske pc-kendskaber ligger i top

Danskernes pc-evner ligger helt i top sammenlignet med andre EU-lande. Kun Luxembourg klarer sig endnu bedre.

Mere end halvdelen af danskerne føler sig nogenlunde fortrolig med en computer. Det viser en opgørelse fra EU's statistiske kontor Eurostat. Blandt danskerne mellem 16 og 74 år er det hele 66 procent, som har it-kendskaber på »middel« eller »godt« niveau.

Det placerer Danmark i den absolutte superliga blandt de 27 EU-lande. Kun Luxembourg klarer sig endnu bedre. Her er det 68 pct., som har pc-evner på samme niveau. I bunden ligger Grækenland (31 pct.), Bulgarien (22 pct.) og Rumænien (15 pct.).

Gennemsnittet for hele EU ligger på 47 pct. Men der er stadig store forskelle mellem kønnene i næsten alle lande. I Tyskland er tallet eksempelvis 68 pct. blandt mænd og 53 pct. blandt kvinder. Kun i Irland, Ungarn og Bulgarien er it-evnerne omtrent de samme hos mænd og kvinder. Bulgarien er til gengæld også blandt de lande, der klarer sig dårligst i undersøgelsen.

Ligesom der er forskelle mellem kønnene, spiller alderen også stadig en stor rolle. Generelt er it-evnerne større hos unge end hos ældre. I gennemsnit ligger computer-kendskaberne hos 76 pct. af de 16-24 årige i EU på »middel« eller »godt« niveau.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura