Reklameblokke i computerspil

Mange har droppet det reklameplagede tv og skiftet til computerspil. Men reklamerne følger efter.

Efter en intens ildkamp er du klar til at give nådestødet til spillets overskurk - og bliver afbrudt af en reklamepause. Så slemt er det ikke endnu, men spilproducenterne satser i stigende omfang på at hente de høje udviklingsomkostninger hjem gennem sponsor-aftaler og product-placement. Det amerikanske firma Massive Inc. vil nu ligefrem sælge 15-sekunders reklamespots i computerspil.

Massive har allerede testet sin reklame-teknologi i spillet Anarchy Online og nu er klar til at integrere den i flere pc-spil. Indtil videre bliver spillet ikke afbrudt for at vise reklamefilmen, som i stedet integreres i spillets naturlige miljø. Det kunne f.eks. tænkes, at spilfigureren bevæger sig ned ad en lang gang, hvor reklamefilmen kører på en vægmonteret skærm.

Dermed er spilleren ikke tvunget til at se filmen, men det må forventes, at reklamerne med tiden bliver mere påtrængende. Massives teknologi registrerer, hvor længe spilleren har kigget på reklameblokken, og sender informationer tilbage til firmaet.

Det særlige ved Massives system er, at reklamerne ikke behøver at blive distribueret sammen med computerspillene. De kan overføres fra nettet i det øjeblik, der oprettes en online-forbindelse. Så spilleren kan altid være sikker på at modtage de seneste nye, opdaterede reklameindslag.

I øjeblikket bruger 35 selskaber muligheden for at annoncere i computerspil hos Massive - det er især filmselskaber, der forsøger at tiltrække spillernes opmærksomhed med filmtrailere.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec