IT-investeringer flytter til udlandet

Hvis Danmark ikke vinder terræn inden for IT-forskning og udvikling, vil investeringerne flytte andetsteds hen, mener IT-Brancheforeningen.

Inden for en kort årrække vil der være brug for dobbelt så mange IT-kandidater og Ph. D'ere som i dag. Hvis Danmark ikke vinder terræn inden for IT-forskning og udvikling, vil investeringerne flytte andetsteds hen. Det mener IT-Brancheforeningen, som har nærlæst regeringens finanslovsforlag og udtrykker tilfredshed med det tættere samspil mellem forskning og erhvervsliv.

»På kort sigt er det naturligvis ikke så godt, at Danmark har et stykke op til den fælleseuropæiske målsætning om forskning. På den anden side er det meget positivt, at regeringen snart vil tage skridt til at bringe forskningen i Danmark tættere på erhvervslivet. En bevilling på 275 mill. kr. til tættere samspil mellem offentlig forskning og erhvervsliv støtter vi fuldtud,« siger adm.dir. Jakob Lyngsø, IT-Brancheforeningen.

Han peger på at IT-erhvervet inden for de seneste år er klatret op til at være blandt Danmarks fire største eksporterhverv. Men der er fare for at investeringerne flytter ud af landet, hvis den danske forskning sakker bagud.

»Vi forventer derfor, at der i finansloven for 2005 kommer yderligere midler til offentlig IT-forskning - bl. a. i de strategiske forskningsprogrammer. IT-erhvervet finansierer knap 90% af IT-forskning og udvikling herhjemme. IT-erhvervet har brug for en balance mellem offentlig og privat forskning, som bedre ligner de øvrige erhverv,« siger Jakob Lyngsø.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS