”This site may be compromised”. Denne besked kan man fremover læse i Googles søgeresultater hvis der er mistanke om, at hackere har skaffet sig adgang til et websted og f.eks. bruger det til at sprede spam.
Det fortæller Google i et blogindlæg. I flere år har Google advaret mod malware i sine søgeresultater. Nu bliver det altså udvidet, så der kommer advarsler mod websteder som er blevet kompromitteret og ændret af en tredjepart.
Hvis man klikker på ”This site may be compromised” kommer man frem til en side, der fortæller om de mulige risici. Det er stadig muligt at klikke på søgeresultatet og springe videre til det pågældende websted – risiko eller ej.
Google fortæller at man bruger forskellige automatiserede værktøjer til at opdage når et websted er blevet hacket. Google forsøger også at kontakte webmasteren for den pågældende side gennem deres Webmaster Tools konto hos Google – hvis de har en sådan – eller ved at maile til en kontaktadresse på websiden.
Samtidig lover Google at ”This site may be compromised” advarslen bliver fjernet igen, så snart hjemmesiden er blevet ”renset” for mistænkeligt indhold.