Danske Intel-ansatte starter nyt chipfirma

Nyt dansk selskab skal udvikle verdens hurtigste chip til at kode og dekode datastrømme, der sendes gennem virtual private networks (VPN).

Et nyt dansk firma har som mål at udvikle verdens hurtigste chip til at kode og dekode datastrømme, som skal sende gennem virtual private networks (VPN). Selskabet, AvantiCore Semiconductor, er et datterselskab af I-data, og otte af de i alt 16 ansatte har en fortid i det nu lukkede Intel Danmark, skriver Jyllands-Posten.


VPN benyttes eksempelvis mellem medarbejdernes hjemmearbejdspladser, hovedkvarterets computere og lokale filialer, gennem "informationstuneller" på internet. For at undgå, at uvedkommende kan opsnappe den data, der sendes gennem netværket, skal dataene kodes - og her kommer AvantiCore Semiconductor ind i billedet.


Selskabet vil forsøge at skabe en specialchip, der er så hurtig, at det vil være muligt at kode og afkode med en lige så høj hastighed som informationerne kan leveres over nettet. Chippen har fået navnet 10Gbit/s VPN-accelerator chip.


(Kilde: Jyllands-Posten)

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos