Kun få virksomheder oplever mangel på it-folk

Kun 6 procent af de danske virksomheder har haft problemer med at finde it-folk i det sidste år. Det er især finans-branchen, der har svært ved at rekruttere sig til it-kompetencer.

Rekruttering af ansatte med it-kompetencer opleves kun som et problem af få virksomheder, men problemet er mere udpræget, når man ser på større virksomheder. Det fremgår af den seneste undersøgelse af danske virksomheders brug af it fra Danmarks Statistik.

Kun 6 pct. har haft vanskeligheder ved at finde ansatte med it-kompetencer i løbet af 2005. Men der er forskel på problemets udbredelse i de enkelte brancher. Når det gælder finans- og forretningsservice er det hele 12 pct. af virksomhederne, der har vanskeligt ved at rekruttere it-folk.

Problemet er også mere udpræget hos store virksomheder med flere end 100 ansatte, hvor 15 procent har svært ved at finde it-folk - altså næsten tre gange flere end gennemsnittet.

Blandt de virksomheder der har rekrutterings-problemer er mangel på it-specialister mest udbredt, mens lidt færre har svært ved at finde personer med de rette kompetencer til brug af software. Lidt under halvdelen klager desuden over for høje lønomkostninger til it-specialister.

Tallene fra Danmarks Statistik viser desuden en markant stigning i det samlede salg over internet fra 104 mia. kr. i 2004 til 172 mia. kr. i 2005. Kun 10 pct. af internet-salget går til private forbrugere, mens resten går til virksomheder eller den offentlige sektor.

Andelen af medarbejdere i virksomhederne der jævnligt anvender pc er steget fra 65 procent i 2005 til 70 procent i 2006. Igen er der markant forskel mellem de enkelte brancher. I bygge og anlægs-branchen er det kun hver tredje, der jævnligt anvender computer.

I det sidste år er andelen af virksomheder med trådløst lokalnetværk steget fra 22 til 30 procent. Kun 1 ud af 25 virksomheder anvender stadig analogt modem til internet-opkobling, mens 55 pct. har bredbånd på mindst 2 mbit i sekundet. Mere end hver tredje virksomhed har etableret et intranet, og 22 pct. har et extranet.

Danmarks Statistik har også spurgt til de største barrierer for virksomhedernes brug af it, og her nævnes især fejl og mangler i modtaget software (19 pct.), for lille rentabilitet ved brug af it-konsulenter (18 pct.), manglende fleksibilitet (17 pct.) og manglende kvalifikationer hos it-leverandørerne (17 pct.).

Mange virksomheder klager desuden over it-udgifter der er højere end forventet, for hurtig introduktion af nye versioner af software og mangel på opdateret it-strategi.

Lidt over hver tiende virksomhed havde et it-sikkerhedsproblem i løbet af 2005, f.eks. virus, som medførte tab af data eller arbejdstid. Antivirus-programmer findes efterhånden hos 94 pct. af virksomhederne, og 21 pct. bruger kryptering af hensyn til fortrolighed. Blandt de store virksomheder er det hele 40 pct., der krypterer deres data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect