Printerfirmaer undersøges af EU

Hewlett-Packard, Lexmark og andre ledende printerfirmaer er kommet i EU's søgelys. Firmaerne mistænkes for at holde konkurrenter ude fra markedet for blækpatroner.

EU vil undersøge en række ledende printerfabrikanter, deriblandt Hewlett-Packard, Lexmark, Canon og Epson. Firmaerne mistænkes for at have brugt ulovlige metoder til at tvinge forbrugerne til at købe sine egne blækpatroner, i stedet for billigere patroner fra konkurrenter. Det meddeler Financial Times.

EU-kommisæren Mario Monti sagde onsdag til avisen, at "dette er et meget vigtigt marked for forbrugerne. Derfor vil vi undersøge sagen til bunds". Monti nævner ikke navne på de firmaer, der skal undersøges, men Financial Times mener at vide, at det drejer sig om de ovennævnte.

Markedet for printerpatroner har rykket sig kraftigt de seneste år, hvor såkaldte genopfyldningsprodukter har set dagens lys. Ifølge avisen sidder konkurrenterne på 11 procent af markedet for blækpatroner.

Printerfabrikanterne beskyldes for at holde konkurrenterne nede ved at gøre det nærmest umuligt at genfylde printerpatronerne med blæk.

EU fortæller, at de har modtaget en række af klager fra forbrugere, der rasede over de høje priser på blækpatroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S