Salgskrise sender Danware på katastrofekurs

Danware forudser 40 millioners kroner fald i omsætningen og underskud på 13 millioner kroner.

Softwarefirmaet Danware melder om et fald i omsætningen i 2007 fra forventet 130 millioner kroner til kun 90 millioner kroner. Samtidig vil et forventet overskud før skat på 16 millioner ende i et underskud på 13 millioner kroner. Det skriver selskabet i en børsmeddelelse onsdag.

»Det er uendeligt kedeligt, men vi har en stor pengetank med 100 milioner kroner og er i bund og grund en sund virksomhed,« siger administerende direktør Peter Grøndahl til crn.dk.

Det dårlige resultat skyldes faldende salg indenfor forretningsområderne Desktop Management og Education. Resultatet er i tredje kvartal faldet i alle Danwares markeder med undtagen af Norden.

Forklaringen skyldes i følge Peter Grøndahl, at skiftet fra salget gennem partnere til et direkte salg gennem udenlandske datterselskaber har krævet en omstilling. Det skulle blive bedre efterhånden som datterselskaberne får et tættere forhold til kunderne og bliver mere trænede. Han er tilfreds med beslutningen om et direkte salg. Siden september har han også haft kasketten som salgs- og marketingsdirektør efter uenighed med den tidligere salgsdirektør om implementering af den nye salgs- og marketingsstrategi.

»Vi har valgt det rigtige med datterselskaber,« siger Peter Grøndahl.

På det danske marked er salget dog tilfredstillende. Her vil der ikke ske de store ændringer, siger Danwaredirektøren.

»Det går okay på det nordiske marked, herunder Danmark. Så her vil vi fortsætte som hidtil,« siger. Peter Grøndahl




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere