Mobilpriser under 50 øre per minut

Det lille nordjyske teleselskab M1 har nu sænket priserne, så det kun koster 49 øre i minuttet at ringe fra mobilen.

Det nordjyske lavprisselskab M1 har dumpet sine mobilpriser med 30 procent, så det nu for første gang bliver muligt at ringe fra mobilen i et minut for under 50 øre.

»Det er en god pris for kunderne. Selvfølgelig gør det lidt ondt, men vi taber ikke penge på det,« siger direktør i M1, Mads Veiby, til Jyllands Posten.

Han forklarer, at den billige pris hænger sammen med, at kunderne får et abonnement, der udelukkende giver mulighed for tale og sms. Hvis man ønsker ekstra funktioner som viderestilling, vis nummer og banke på, skal man købe et serviceabonnement for 30 kroner ekstra om måneden.

Ifølge konkurrenten CBB lover M1's nye produkt dog mere, end det kan holde.

»Det er et af de dyreste og mest forbrugeruvenlige produkter, der er på markedet,« siger Teddy Søgaard Pedersen, der er administrerende direktør i CBB. Han påpeger, at det nye produkt efter hans opfattelse gemmer på skjulte ekstraregninger.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job