Google i jødisk indpakning

Ny søgemaskine skal tillade ortodokse jøder at surfe på nettet.

Navnet Koogle giver hurtigt en indikation af en vis afsmitning fra søgemaskinen Google. Og det er der også.

Koogle er en søgemaskine, som har fået sit navn ved at blande navnet "google" med det jødiske navn på en budding.

Koogle er nemlig en søgeportal primært henvendt jødiske netbrugere.

Ortodokse jøder fraholder sig ofte fra at bruge nettet på grund af risikoen for at støde på seksuelt anstødeligt indhold. Men den "risiko" skulle være elimineret på Koogle, lover producenten.
www.koogle.co.il skulle alt materiale på kant med religionen blive sorteret fra.

I stedet er der let adgang til israelske nyheds- og shoppingsider, som også sørger for, at brugerne ikke kommer i kontakt med produkter, som de mest ortodokse jøder ikke må bruge; for eksempel fjernsyn.

"Det her er et "kosher"alternativ til ultra-ortodokse jøder, så de kan tillade sig at bruge nettet," forklarer direktør Yossi Altman, der har været med til udvikle siden på opfordring fra ortodokse jøder, der godt kunne se fordele i at bruge nettet, men som heller ikke vil krænke deres tro.

Og hjemmesiden lever i den grad op til sine forpligtigelser. Det er for eksempel ikke tilladt - og ikke muligt - at lægge indhold op under sabbatten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet