GSM-kryptering knækket?

To israelske forskere mener, at de har fundet en metode til at dekryptere de ellers aflytningssikre GSM-samtaler ved hjælp af en almindelig pc. Israelerne, der til dagligt arbejder for The Weizman Institute i Israel, publicerede påstanden i en nyhedsgruppe for kryptografi i sidste uge.


GSM har indtil videre været regnet for en relativt sikker kommunikationsform, hvor aflytning har været stort set umulig. Indtil nu. Forskerne Alex Biryukov og Adi Shamir hævder nemlig, at det er muligt at dekryptere den specielle A5/1-algoritme, der benyttes til GSM-samtaler, ved hjælp af en ganske almindelig pc med 128Mb RAM og to 70Gb harddiske. De to forskere har skrevet en rapport om mulighederne som bliver publiceret i denne uge.


Det skønnes at op mod 230 millioner mennesker bruger GSM-mobilsystemet. I Stillehavsområdet bruger en anden krypterings-algoritme, A5/2, der er endnu mere sårbar og allerede først på året blev knækket af en amerikansk hacker-gruppe.


Biryukov og Shamir's afsløring betyder, at alle verdens GSM-systemer kan knækkes med en almindelig pc og noget radio-hardware. Problemet ligger i at finde den enkelte samtale i radiostrømmen - endnu er det ikke bevist, at det kan lade sig gøre at opsnappe en samtale fra GSM-netværket.


Det er den enkelte mobiltelefon, der krypterer samtalen inden den sendes ud på netværket, og det potentielle sikkerhedshul kan derfor lukkes ved at udskifte eller opdatere alle mobiltelefoner.


Ifølge Digi.no tager mobilselskaberne nyheden med ro. Leif Nielsen, der er specialist indenfor forskning og udvikling ved Thomson CSF i Norge, fortæller til Digi.no at det aldrig har været meningen, at GSM skulle være sikret voldsomt mod aflytning.
(Kilde: Digi.no)

    Læses lige nu

      Event: Årets CISO 2026

      Sikkerhed | København

      Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

      22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

      Nihad Hodzic

      Trafikstyrelsen

      Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
      IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

      Sarah Warm

      IFS Danmark A/S

      Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job