IDC: Ned på jorden i 2005

En stærk vækst i it-markedet i 2004 skabte urealistiske forventninger til høj vækst i 2005. Det sker ikke. Markedet har været overoptimistisk, siger IDC.

Ifølge de seneste tal fra IDC bliver væksten i det nordiske it-marked i 2005 på 3,7 procent. Dermed kommer året ikke til at leve op til 2004, hvor væksten var på 5,4 procent.

Der har ellers, ifølge IDC, i de sidste seks måneder været store forventninger i markedet om, at væksten i år ville være meget højere på grund af sidste års stærke vækst.

»Væksten i it-investeringer forventes at blive mindre i år, men på de vigtige områder ser det stadigvæk godt ud. BNP-prognosen er stabil, antallet af konkurser i den nordiske region er faldende og it-investerings-indekset er stadig på et højt niveau,« siger Per Andersen, direktør i IDC Nordic.

Væksten på det nordiske it-marked kommer i de kommende år til at se sådan ud ifølge IDC:

2005 - 3.7%
2006 - 4.4%
2007 - 6.2%




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere