Adobe flytter ud på nettet

Adobe vil tilbyde webbaserede udgaver af alle sine softwareprodukter over de kommende år.

Softwarefirmaet Adobe har i længere tid arbejdet på en online-version af sit populære billedbehandlings-program, Photoshop, men ambitionerne stopper ikke her. Firmaets topchef Bruce Chizen fortalte fordelen på Web 2.0 Summit i San Francisco at selskabet vil skifte helt til webbaserede programmer. Det skriver digi.no.

På længere sigt vil alle Adobes softwareprodukter være tilgængelige online enten som abonnements- eller reklamefinansierede tjenester.

Bruce Chizen ser fortsat pc-skrivebordet som det optimale sted for at køre applikationer, men han tror at det vil ændre sig over de kommende år, efterhånden som båndbredden stiger.

Chizen forventer at professionelle brugere vil betale for at få adgang til en onlineudgave af f.eks. Photoshop, mens private brugere vil vælge en gratis, reklamefinansieret model. Og det vil også være interessant for en kundegruppe, som i dag ikke har råd til at betale for et produkt som Photoshop.

Adobe-chefen ser dog en tidshorisont på ti år før alle produkterne kan tilbydes som webbaserede tjenester.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect