Nvidia klar med hybrid-teknologi til bærbare

Ny grafikteknologi fra Nvidia skal forlænge batterilevetiden i bærbare computere.

Nvidia har netop introduceret en ny teknologi til bærbare computere under navnet Nvidia Optimus, som i nogle tilfælde skal give helt op til en fordobling af batteri-levetiden. Den nye teknologi kan kun bruges i computere som både indeholder et Intel-chipsæt med integreret grafik og en selvstændig grafik-processor (GPU) fra Nvidia.

Optimus vælger så for hver enkelt applikation, om grafikbehandlingen skal foretages af den integrerede grafik eller den strømslugende selvstændige GPU. Hvis behandlingen kan foretages af den integrerede grafik, kan GPU'en slukkes og det betyder så at batteriet holder længere.

I sin pressemeddelelse sammenligner Nvidia selv teknologien med en hybridbil, der automatisk skifter mellem en benzinmotor og en elektrisk motor. Optimus skal sørge for, at grafikopgaverne fordeles så optimalt som muligt.

Hvis man spiller 3D-spil, video eller bruger andre grafikkrævende applikationer, så bliver opgaven sendt til GPU'en fra Nvidia. Men hvis man bare surfer på nettet eller tjekker sin e-mail, så bruges den integrerede grafik i chipsættet. De ekstra hestekræfter ligger og slumrer i GPU'en og vækkes først, når der er brug for det.

Optimus kører usynligt i baggrunden og overvåger de programmer, der startes op, og brugeren behøver ikke foretage sig noget for at skifte mellem integreret grafik og GPU. Ifølge Nvidias egne beregninger kan Optimus fordoble batterilevetiden i nogle tilfælde, men det skal nok læses med forbehold.

Som den første producent har Asus lanceret fem modeller med den nye teknologi, herunder Asus N82 og UL50, som kommer på markedet i løbet af kort tid.

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S