Database-software giver konsulenthus ny strategi

Det fem år gamle konsulenthus Cintac har udviklet softwaren Dynamic AI, hvor AI står for Activated Information. Det har fået virksomheden til at ændre strategien fuldstændigt.

Det fem år gamle konsulenthus Cintac har udviklet softwaren Dynamic AI, hvor AI står for Activated Information. Det har fået virksomheden til at ændre strategien fuldstændigt.

Filosofien bag systemet er, at medarbejderne i en virksomhed skal have omgående adgang til alle informationer til brug for deres arbejde og bruge dem aktivt.

Cintac, som er stiftet af en håndfuld erfarne IT-folk og systemudviklere, har siden fungeret som konsulenthus, der leverer skræddersyede systemer til virksomhedsrapportering og controlling. Gennem dette arbejde, der omfattede virksomheder i både Danmark, Tyskland og USA opstod en række ideer til, hvordan man kunne bygge sådanne systemer hurtigere og mere effektivt kombineret med let installation og vedligeholdelse. Det er baggrunden for den nye software.

Dynamic AI giver adgang til data fra alle markedsførende databasesystemer, informationen kan kombineres på en hvilken som helst måde. Aktiveret information giver overblik på overordnet niveau, men brugeren har altid mulighed for at grave sig ned til den sidste detalje, når det er nødvendigt.

Nyheden er testet og i produktion hos en række af Cintacs kunder og har vist sig så overbevisende - også for udenforstående - at firmaet har valgt at lave et strategiskifte, hvor man går fra at være konsulenthus til softwareleverandør, oplyses det.

Fremover vil Cintac levere Dynamic AI gennem en kvalificeret partnerkanal, som man netop er gået i gang med at opbygge.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S