EU styrer mod softwarepatenter

Europæiske programmører løber storm mod EU-kommissionens planer om at tillade patenter på software. Men EU holder fast i planerne.

Diskussionen om softwarepatenter bliver et af de vigtigste emner på EU-konferencen om den europæiske patentaftale, "European Patent Convention", i november. I den nuværende aftale forbyder paragraf 52 enhver form for patenter på "programmer til databehandlingsanlæg".


Men ifølge et revisionsforslag til patentaftalen, der allerede er offentliggjort, skal denne undtagelse falde. I praksis er det allerede muligt at få patent på "softwarerelaterede opfindelser"; dvs. programmer, som er forbundet med en teknisk funktion.


Det Europæiske Patentkontor (EPO) har angiveligt allerede godkendt over 13.000 sådanne "software-patenter".


Den hede debat for og imod patentering af programmer splitter software-branchen; mange store firmaer ønsker muligheden for at beskytte deres programmer, men open-source udviklere og mindre firmaer advarer mod, at den tekniske udvikling kan blive bremset af patenter.


I praksis kan det være meget vanskeligt at afgøre, om et program indeholder komponenter, der krænker andres patenter, og mange open-source programmører frygter at blive udsat for sagsanlæg fra store softwarefirmaer.


Hvis forslaget om software-patenter falder til jorden, kan det muligvis komme på tale at indføre brugsmodel-beskyttelse af programmer. Det er lettere og billigere at registrere en brugsmodel end et patent, og beskyttelsen skal kun gælde i 10 år, ifølge forslaget.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S