Xbox har et imageproblem

Microsofts fremstød på konsolmarkedet er overskygget af rapporter om dårlig service og produktionsfejl.

Microsoft har succes med sin nye Xbox, som allerede i starten af december var solgt i 1,1 mio. eksemplarer på det amerikanske marked. Set i lyset af dette salgstal forekommer det ikke specielt dramatisk, at nogle hundrede konsoller er blevet returneret med fejl, men de ramte forbrugere har oplevet en chokerende dårlig kundeservice, som har givet genlyd i de amerikanske medier.

Mange kunder føler sig ladt i stikken af Microsofts kundeservice, og de har hverken modtaget en ny konsol eller tilsagn om en hurtig reparatur, ifølge "CNN" og "AP". Microsoft siger, at mindre end en pct. af de solgte konsoller indeholder fejl, hvilket er den "normale" kvote i branchen.

Men analytikere peger på, at det ikke handler om det faktiske antal konsoller med fejl, men den kundeservice, som firmaet tilbyder, der kan have stor indflydelse på softwaregigantens image. Og det ser ikke for godt ud, selvom kundeservicen bliver varetaget af tredjepartsfirmaer, som Microsoft har engageret. Firmaernes dårlige arbejde falder nu tilbage på Microsoft.

Softwarefirmaet har også hårdnakket afvist alle rygter om produktionsproblemer med den nye Xbox - senest efter udskydelsen af konsollens lancering på det japanske marked.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere