Lynhurtig PDA med indbygget WLAN

Toshiba tager nu kampen op mod HP iPAQ's dominans på markedet for håndholdte Pocket PC computere. Våbnene er hastighed og indbygget understøttelse for trådløst netværk.

Toshiba har netop præsenteret sit nyt flagskib inden for håndholdte computere, e740. Det er markedets første PDA med indbygget understøttelse af trådløse netværk baseret på den populære 802.11b standard. Dermed er den lige til at koble på firmaets netværk, når den kommer ud af kassen. Skal man have eksisterende PDA'er på det trådløse netværk, kan det hurtigt blive en dyr fornøjelse - idet der mindst skal investeres i en CompactFlash udvidelse med indbygget trådløst netværkskort.

Samtidig er e740 blandt de første Pocket PC'er på markedet som er udstyret med den nye kraftfulde XScale processor fra Intel. Processoren har en klokfrekvens på 400 MHz - næsten det dobbelte af den kraft, der sidder i eksisterende Pocket PC'er (der benytter Intels 206 MHz StrongARM processor).

e740 har 64 MB RAM og 32 MB ROM, og kapaciteten kan udvides yderligere via CompactFlash II og Secure Digital kort.

Den 3,5" store trykfølsomme TFT-skærm er - selvfølgelig - i farver, og har en opløsning på 240x320 pixel. Grafikken styres af ATI's Imageon 100 grafikchip.

Toshiba lancerer officielt e740 i Danmark på mandag. Den amerikanske pris er på 599 dollar, hvilket er omkring 5100 danske kroner, men det vides endnu ikke hvad PDA'en vil koste herhjemme.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect