Nyhedsside smider "netvandal" i gabestok

Liberal netavis anklager bruger for vandalisme.

"Netvandal"

Sådan lyder anklagen fra den liberale nyhedshjemmeside 180grader.dk mod et af dets egne brugere. Redaktøren af nyheds- og debatsiden, Ole Birk Olesen, skrev for nyligt et portræt af brugeren, hvor han offentliggjorde navn, profession og bopælsby. Portrættets budskab var, at brugeren ødelagde debatten på hjemmesiden. Derfor skulle han i gabestok som en form for social afstraffelse.

Brugeren arbejder ifølge portrættet som SAP-konsulent, og han går desuden op i politik. Hans egen hjemmeside "er midlertigt lukket på grund af spam- og storbytosser," som han selv skriver på en interimistisk startside. Han linker desuden til et portræt af ham selv, samt sit parti "Velstandspartiet", der blandt andet går ind for en lavere moms-afgift.

180grader.dk er særligt følsom over for sabotage af debatten, fordi det liberale nyhedsmedie har lagt magten ud til brugerne. De enkelte brugere har siden november kunnet stemme på artikler, så de får en højere placering på hjemmesiden. Det er altså ikke journalisterne, men brugerne, der bestemmer om en historie er læseværdig. Dét udnyttede ”netvandalen”. Ifølge redaktør Ole Birk Olesen havde den pågældende debattør adskillige brugere, som han brugte til at stemme sine egne indlæg op i toppen af hjemmesiden, for at de fik mere opmærksomhed. Desuden skrev brugeren kommentarer til sine egne kommentarer, hvor han gav sig selv ret. Ifølge Ole Birk Olesen havde 180grader.dk to gange forsøgt at blokere brugerens ip-adresse, men hver gang var der kommet nye vandaliserende brugere fra en ny ip-adresse. Efter mislykkede advarsler via mail og telefon fra 180grader.dk til brugeren valgte redaktøren at skrive portrættet til skræk og advarsel. Meningen er, siger Ole Birk Olesen til pol.dk, at portrættet skal dukke op i toppen, når en person søger på ”netvandalens” navn via en søgemaskine

Brugeren selv har over for Politikens netmedie afvist at have fusket. Undskyldningen for de mange brugere var, at han havde glemt sine passwords, og desuden havde hans kone angiveligt fra samme ip-adresse kommenteret hans indlæg. Han mener, at han bliver udstillet, fordi hans holdninger ikke stemmer overens med de andre debattørers.

”Det er nedladende at skrive sådan noget. Det er for at chikanere mig personligt, fordi mine meninger ikke falder i tråd med deres”, siger brugeren.

"Jeg er ked af, at det kommer op på Google, for så kan alle læse portrættet, hvor jeg bliver kaldt en netvandal - og jeg sælger it-ydelser. Ole Birk Olesen har vidst, hvilke knapper han skulle trykke på for at ramme mig," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job