Den selv-reparerende computer

IBM drømmer om at skabe en computer, der vedligeholder sig selv. Computeren skal opbygges, så den fungerer på samme måde som menneskets centralnervesystem.

IBM har en drøm. En drøm om at skabe en computer, der vedligeholder sig selv, så der bliver mindre behov for hæren af systemadministratorer og IT-teknikere. Computeren skal opbygges, så den minder om den måde det menneskelige centralnervesystem fungerer.


IBM kalder sin fremtidsvision "Autonomic Computing" og opfordrer udviklere og forskere over hele verden til at skabe et computersystem, der vil gøre problemer med at vedligeholde systemerne til historie.


Autonomic computing skal kunne automatisere vedligeholdelsen, ved at arbejde på samme måde som det menneskelige centralnervesystem, som automatisk sørger for den fundamentale vedligeholdelse af det menneskelige legeme ved at sørge for vejrtrækning, fordøjelse og hjerteslag. På samme måde skal der udvikles computere, der f.eks. automatisk sørger for at reparere fejl lavet under programmeringen.


IBM sammenligner mekanismerne i "Autonomic Computing" med den menneskelige hjerne. Hvis et barn f.eks. brænder fingerne, trækker det automatisk hånden til sig. På samme måde skal en computer være i stand til at selvdiagnostisere fejl på netværket.


Alt sammen meget visionært, men også svært at forholde sig til - hvad mener de egentlig? Dr Daron G Green fra Grid technologies kom med et mere jordnært eksempel på Autonomic computing. "For øjeblikket kommer en computer med manualer, der beskriver hvordan den skal konfigureres, hvilket giver en bestemt tankebane for IT-arbejderen. Et af vores første mål er at forsøge at bygge en computer, der kan konfigurere sig selv uden menneskelig indblanding".


(Kilde: silicon.com )

    Læses lige nu

      Navnenyt fra it-Danmark

      Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
      Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

      Emil Holme Fisker

      Renewtech ApS

      Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

      Mads Linné Kaasgaard

      Renewtech ApS

      Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

      Henrik Sandmann

      Infosuite A/S