Googles gratis navigation gør ferien lidt dyrere

Pas på mobilregningen ? eller køb en selvstændig GPS-enhed.

Google Maps Navigation, der kom til Danmark i dag, er gratis at hente - men ikke gratis at bruge.

Tjenesten er et internet-forbundet GPS-navigationssystem, der løbende skal downloade det meste indhold. Tager du GPS’en med på bilferien syd for grænsen, så kan det gøre ondt på telefonregningen. TDC tager for eksempel 20 kroner per MB, når man henter data i Europa. Det betyder, at en bilferie til Barcelona teoretisk kan koste op til 800 kroner i data, hvis man har den tændt hele vejen - frem og tilbage. Til samme pris kunne man investere i en bil-GPS med kort fra hele Europa - eller købe en flybillet.

Google er klar over muligheden for løbske telefonregninger og anbefaler sine brugere at sørge for, at de har en topgrænse eller frit dataforbrug. Firmaet har også forsøgt at holde datatransmissionen på et minimum. Med kortdata, trafikinformationer og Street View-billeder vil en typisk tur på 20 km med Google Maps Navigations koste cirka 200 KB data.

Det er Googles erfaring, at de fleste anvender GPS-tjenesten på lokalt plan. Det vil sige, at mange først tænder tjenesten, når de er tæt ved destinationen og skal finde en bestemt adresse, butik eller vej. Hvis ComONs regnstykke skal nå op på 800 kroner for en tur frem og tilbage mellem Spanien og Danmark, så skal den være tændt konstant, hente trafikinformationer på hele ruten og hente Street View-billeder af destinationen.

Endelig i Danmark
Google Maps Navigation har længe været i brug i USA.

Programmet giver stemmeguidet kørselsanvisninger, som vi kender det fra almindelige bil-GPS-anlæg. Googles tjeneste er blot en overbygning til Google Maps. Selv om det koster penge i datatrafik at bruge Google Maps Navigation, så har løsningen den fordel, at kort- og forretningsoplysninger altid er opdateret modsat almindelige GPS-enheder, der ofte skal opdateres manuelt.

Andre fordele med Googles navigation er muligheden for at se ruten på gade-niveau i Street View eller via luftfoto. Tjenesten kan også som andre GPS-løsninger finde interessante steder og restauranter på ruten (POI).
https://www.youtube.com/watch?v=tGXK4jKN_jY&feature=player_embedded#">
ComON har lyntestet Googles danske navigation. Det fungerer upåklageligt, men det kan være nødvendigt at afinstallere Google Maps for at få den nye funktion til at virke. Du skal have en Android-telefon med version 1,6 eller derover for at bruge programmet.

 

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

PlanBørnefonden

Full Stack Developer

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job