Tv-program forårsager underskud i Merlin

Negativ omtale i kritisk tv-program gør, at den FDB-ejede elektronikkæde i 2004 måtte notere et stort underskud.

62 millioner kroner efter skat. Så meget lød underskuddet på i 2004, og det er andet år i træk, at Merlin har et underskud på over 60 millioner kroner.

Ifølge Merlins adm. direktør Jens Sørensen var koncernen ellers inde i en positiv udvikling inden DR's kritiske forbrugerprogram Kontant i oktober gav Merlin på puklen for reparationstiden i kæden.

»Vi kunne måle direkte på vores kundestrøm, at den faldt i vores butikker efter tv-programmet,« siger Jens Sørensen til Ritzau.

Igen i december måtte Merlin lægge ryg til dårlig omtale i DR's program, og dermed blev hele tredje kvartal præget af dette, og det medvirkede til at elektronikkædens julehandel blev ødelagt.

Oven i problemerne, der fulgte efter omtalerne i Kontant, har Merlin haft ekstraordinære omkostninger i forbindelse med rekonstruering, ledelsesskift og ombygning af butikker, hvilket i alt har belastet driften negativt med yderligere 14 mio. kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere